Wednesday, February 24, 2010

WFMW - Weighing pre-bagged produce

My Works for Me Wednesday entry this week is a trick I just recently learned. I felt like a totally moron for not realizing this myself, but now that I have learned, I think you should too!

When at the grocery store, you can often buy pre-bagged produce...such as a 10 lb bag of potatoes or a 3-lb bag of apples and you buy them by the bag (for instance, this week our Food Lion has a 3-lb bag of tangerines for $2.99).

Well, they probably do their best to weigh and get each bag as close to the predetermined weight as they can, but you just can't be spot on every time. So I weigh the bags now.

Yep...if I'm going to pay $2.99 for a bag of tangerines, I would rather pay $2.99 for a bag that weighs 3.01 lbs than one that weighs 2.86 lbs. I get more for my money that way.

So it seems silly and maybe a bit picky, but I think it is smart use of my money, so I'm doing it.

What about you?

Visit We Are THAT Family to see what works for everyone else!


  1. That's a great idea! The Happy Housewife taught me that you can freeze bananas. Just peel them, put them in a ziploc and put them in the freezer. So if I get bananas on a good sale, I buy extra and freeze them for smoothies.

  2. I think it's smart! Thanks!



Mrs. Nespy's World | Creative Commons Attribution- Noncommercial License | Dandy Dandilion Designed by Simply Fabulous Blogger Templates